Uluslararası İstanbul Film Festivali ( 5 – 20 Nisan 2014 )

Film_2012_Afis_Poster2

Uluslararası İstanbul Film Festivali, eskiden (1984-88) Uluslararası İstanbul Sinema Günleri, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından 1982′den beri düzenlenmekte olan festival. Her sene nisan ayı içinde çeşitli sinemalarda gerçekleştirilir, ayrıca içinde ulusal ve uluslararası olarak iki ayrı yarışma barındırır.

Geçmişi

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen film gösterileri ilk kez 1982′de, 10. Uluslararası İstanbul Festivali kapsamında 6 günlük bir film haftasıyla başladı. Ertesi yıl festival süresine yayılan ve büyük bir ilgi gören gösteriler 1984′te, yaz aylarında da düzenlenen Uluslararası İstanbul Festivali’nden ayrılarak 23 Nisan-6 Mayıs 1984 arasında 17 ülkeden 44 filmin katıldığı Uluslararası İstanbul Sinema Günleri adıyla yapıldı. Sonraki yıllarda düzenli biçimde nisan ayı içinde yapılan ve 1985′te yarışmalı bölümlere de yer verilmeye başlanan şenlik kısa sürede gelişerek uluslararası düzeyde tanındı. 1989 yılı başında, Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu (FIAPF) tarafından “özel konulu, yarışmalı festival” olarak tanınarak, dünya çapında bir festival olma niteliği kazanınca ismi Uluslararası İstanbul Film Festivali olarak değiştirildi.

Yarışma

Festivalde, uluslararası bir seçici kurulun değerlendirmesi sonucu Altın Lale Uluslararası Yarışma Ödülü ile Jüri Özel Ödülü’nün verildiği Uluslararası Yarışma ile yılın en iyi Türk filminin seçildiği Altın Lale Yılın En İyi Türk Filmi ile Altın Lale Yılın En İyi Türk Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Müzik ve Jüri Özel ödüllerinin verildiği Ulusal Yarışma düzenlenmektedir. 1996′dan beri festivalde, sinema sektöründe önemli yeri olan kişilere Uluslararası Yarışma kapsamında “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ve Ulusal Yarışma kapsamında “Sinema Onur Ödülü” verilmektedir.

Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği FIPRESCI Ödülleri, Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE, Sinemada İnsan Hakları ve Halk Ödülü Festivaldeki diğer ödül kategorileridir.

Gösterimler

Yaklaşık iki hafta süren festivalde Türk Klasikleri, Yıllara Meydan Okuyanlar, Genç Ustalar, Ustalara Saygı, Dünya Festivallerinden, Uyarlamalar, Sinema ve Sanatlar, Belgesel Çılgınlığı ve Çocuk Menüsü gibi bölümlerle ülke sinemalarına ayrılan bölümler yer almakta, belgesel filmler ve canlandırma filmleri de gösterilmekte, festival kapsamında çeşitli sergiler ve toplantılar da düzenlenmektedir.

1982′den beri, 32 yıldır aralıksız olarak düzenlenen UİFF, dünyada saygın film festivallerinden biri sayılmaktadır. Hindistan Bilimler Akademisinden Uzak Doğunun en büyük ödülü olan PORSUK’u kazanmıştır.

32FilmFestAfis 144738-uluslararasi--istanbul-film-festivali--2 istanbul_film_festivali_2013 PH_MahmutCeylan_21

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>