İstanbul Caz Festivali

iksv-caz

Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 1994 yılından beri her yıl yaz aylarında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından İstanbul’da düzenlenen caz ağırlıklı müzik festivalidir.

Tarihi

İstanbul Caz Festivali, bir anlamda Chick Corea ve Steve Kujala’nın İstanbul Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde verdiği 8 Temmuz 1984 tarihli konseri ile başlamış kabul edilir. Bu konser yeni başlangıçları işaret etmesi bir yana, cazın İstanbul Festivali’nde daha ağırlıklı bir yer tutması ve Festivalin müzik yelpazesinin farklı türlerini de kapsaması gerektiğini ortaya çıkardı.

Bryan Adams’ın sahne aldığı ilk stadyum konserini izleyen Sting ve Scorpions konserlerinin ardından, caz ve “kent müziği”nin diğer türleri İstanbul Festivali’yle birlikte giderek daha fazla önem kazandı, Festival’in genel yapısının ötesine geçti.

Böylece 1994 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Caz Festivali’nin ayrı bir yıllık etkinlik olarak, Uluslararası İstanbul Caz Festivali adıyla düzenleneceği haberini verdi.

Festival, başlangıcından itibaren cazın ve cazın sözcük anlamının sınırlarını zorlamayı hedefledi. Bu, cazın yanı sıra rock, pop, blues, reggae, new age ve diğer türlerin de kucaklanması anlamına geliyordu. Konser alanlarının sınırları aşılacak, dinleyici ile sanatçı arasındaki uzaklık ortadan kalkacaktı. Bu, bir dizi konserden daha fazlası anlamına geliyordu. Sonuçta ise, İstanbul Caz Festivali sanatçının sayısız mekân ve kulüpte, hatta İstanbul’un cadde ve meydanlarında gerçekleştirdiği 300′ü aşkın konsere sebep olmuş bir festival oldu.

Avrupa’da alanının en iyi festivallerinden biri olan Uluslararası İstanbul Caz Festivali, Eric Clapton, Sting, Lou Reed, Bryan Ferry, Massive Attack, Björk, Dead Can Dance, Suzanne Vega, Patti Smith, Bobby McFerrin, Randy Crawford, The Manhattan Transfer, Yasmin Levy, Ornette Coleman, Gilberto Gil, Caetano Veloso, Marcus Miller, Jan Garbarek, Keith Jarrett, Wynton Marsalis, Herbie Hancock, Goran Bregoviç, Tori Amos, Elvis Costello, Joshua Redman ve Brad Mehldau da dahil olmak üzere birçok ünlü sanatçıyı İstanbullu müzikseverlerle buluşturdu. Geçen yıllarda festival, İstanbul’un kültür yaşamının en önemli etkinliklerinden biri oldu.5099967859825 buika_sepetcilerkasri03 marcus

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>