Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali

fft99_mf653063

Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, İstanbul’da yapılan bir tiyatro festivalidir. 1989′dan bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenmektedir. 2001 yılına dek her yıl yapılan festival, bu yıldan itibaren iki yılda bir düzenlenmeye başlandı. Bünyesinde tiyatro oyunlarının yanında atölye çalışmaları, seminerler, konferans ve sergilerin de yer aldığı festivale, dünyanın çeşitli bölgelerinden tiyatro toplulukları katılır.

Festival mekanları, festivalin amacı ve işlevi

Festival kapsamındaki oyunlar şehrin açık ya da kapalı tiyatro mekanlarında veya kimi zaman bir sokağında sergilenir. Festivalin amacı, Türkiye’nin sanat ve kültür başkenti sayılabilecek İstanbul’a dünyanın farklı yerlerinden, farklı tiyatro anlayışlarının temsilcisi olan topluluk ve sanatçıları getirerek, bu sanatçıların eserlerini Türkiye’de yaşayan seyirciye sunmaktır.

İstanbul Tiyatro Festivali, uluslararası toplulukları Türkiye’ye taşımasının yanında, Türkiye’de etkinlik gösteren kimi toplulukları uluslararası alanda tanıtmak ve hatta uluslararası işbirliği projelerine kapı açmak gibi bir işleve de sahiptir. İşbirliğiyle üretilen ortak yapımlar, deneysel çalışmaların doğmasına katkıda bulunur.

17_Uluslararasi_istanbul_Tiyatro_Festivali_1 19tbasvurular sangay the2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>